Žákovský parlament

Školní parlament ve školním roce 2019/2020

Na naší škole byl a nebyl školní parlament….tedy on byl, ale moc dobře nepracoval ….loni jsme se pokusili o restart, ale nebylo to úplně ono a tak to letos zkusíme znovu a trochu jinak…

Velkou změnou, která by měla oživit činnost parlamentu je to, že zástupci tříd nemusí být voleni. Prostě, kdo chce a má chuť to zkusit ať přijde mezi nás. Jedinou podmínkou je věk – parlamenťákem se můžeš stát od 4. třídy.

Scházet se budeme v pátek od 14hodin v Heuréce, schůzky nejsou každý týden, ale podle akcí a přípravy na ně. Informace jsou vždy vyvěšeny na nástěnce parlamentu.

Zatím se do činnosti zapojili žáci ze 4. A, 5. A, 5. B, 6 .A, 6. B, 6. C, 7. A, 8. A.

Vedení parlamentu se letos ujala 8. A.

START!

Anna Fotrová

Den gentlemanských gest

Naše 1. letošní akce vyhlášená na 15. 10. 2019 se jmenovala Suit up den -– Den gentlemanských gest a vystupování.
Každý, kdo se chtěl zapojit, přišel 15. října oblečený do gala. Dívky si mohly vybrat sukně či šaty, zvolit doplňky do vlasů nebo si obout střevíčky. Kluci většinou volili mezi košilí s kravatou či motýlkem, ale byli i tací, kteří se odvážili a přišli v obleku.
Ale celá akce není jen o pěkném oblečení, i když to všem moc slušelo. Je to i o našem chování, respektu a úctě k druhým. Proto bylo velmi hezké, že jsme alespoň v tento den slyšeli poměrně často slůvka prosím a děkuji, nebo jdi, já počkám a kluci si vzpomněli, že je slušné podržet dveře nebo s něčím pomoci kamarádkám nebo paní učitelkám. Mimochodem pedagogický sbor nás podpořil a i našim učitelům to moc slušelo.
Z celé akce vzniklo pár pěkných fotografií, o které se s vámi rádi podělíme.

SETKÁNÍ DVOU PARLAMENTŮ

Sotva nám skončil Den gentlemanů, už na nás čekala další výzva. Abychom mohli rozjet činnost našeho parlamentu, potřebovali jsme získat nějaké informace, zkušenosti…..ale kde hledat??? A tady pomohla náhoda. Vedoucí našeho parlamentu se v létě setkala s kolegyní, která již dlouho vede parlament ve Vlašimi. Domluvily se na spolupráci a výsledek – Setkání dvou parlamentů ZŠ Vorlina a ZŠ Sever byl tady. Naše setkání jsme plánovali dopředu, zajistili vše pro pobyt ve škole i program a…..

…..s netrpělivostí jsme očekávali příjezd hostů. Ale báli jsme se zbytečně, přijela parta skvělých lidiček, se kterými jsme si sedli. Od začátku nebyl problém s komunikací. Všichni jsme se ubytovali v naší klubovně, zahráli jsme si pár her na seznámení a pak už to jelo. Představení obou parlamentů a jejich činností, týmová hra „ Poznej školu a neztrať se“…. Zvládli jsme to všichni, i když smajlíková tajenka dala zabrat skoro všem, řádění v bazénu, společné vaření večeře, brainstorming a pak už spát…..

Ráno nás čekala nejen péče o hosty, ale i normální vyučování a děti z Vlašimi zase prezentace jejich akcí a města pro žáky naší školy. Zvládli to skvěle a ten kdo chtěl, získal určitě zajímavé podněty. A i my jsme podle nich udělali jednu akci, ale o tom až příště…..