Ve středu 14. prosince 2022 jsme podnikli školní zájezd do sousedního Německa do města Drážďany. Cesta z České Lípy byla celkem dlouhá, autobusem trvala 2 hodiny.

Nejprve jsme navštívili Hygienické muzeum. Bylo to tam zajímavé a hezké. Muzeum je rozdělené do sedmi sálů. Sál č. 1 se jmenoval „Skleněný člověk“. Zde jsme viděli např. průběh oběhové soustavy nebo přístroje, které se dříve používaly k diagnostice a léčbě. V sálu č. 2 „Život a umírání“ jsme sledovali vývoj člověka od narození až po stáří a smrt. Nejvíce nás zaujaly interaktivní přístroje, které simulovaly sluch, zrak a pohyb starých lidí. V místnosti č. 3 „Jídlo a pití“ jsme studovali trávicí soustavu a např. chutě. Můžete si tam přivonět k různým vůním a pachům. Sál č. 4 „Sexualita“ nás informoval např. o hetero – a homosexualitě, ale také o antikoncepci. 5. sál se nazývá „Vzpomínání-myšlenky-učení“. Zde jsme se zdrželi nejdéle. Mohli jsme si vyzkoušet na mnoha pomůckách, jak náš mozek reaguje na okolní svět a různé podněty. Nejvíce se nám líbila hra, v níž vítězil ten, kdo na nic usilovně nemyslí. Sál č. 6 se jmenuje „Pohyb“. Prohlédli jsme si různé ukázky svalů a učili se např. udržet rovnováhu. Poslední sál č. 7 se jmenuje „Krása, pleť a vlasy“. Prohlédli jsme si fotografie různých lidí a porovnávali, kdo je krásnější. Ve vitrínách jsme si prohlédli všemožné prostředky, které se dříve a i nyní používají pro udržení krásy člověka.

Z Hygienického muzea jsme šli pěšky do centra Drážďan. Navštívili jsme Altmarkt, kde se konají jedny z nejstarších vánočních trhů v Evropě. Zjistili jsme, že první vánoční trh zde byl už v r. 1434. Dřevěné stánky byly krásně vyzdobené. Nechyběl ani historický kolotoč a „ruské“ kolo. Prohlíželi jsme si tradiční výrobky z vlny, kůže a včelího vosku. Krásné byly různé malinké dřevěné figurky. Mnozí z nás ochutnali vánoční Bratwurst nebo jablka v cukrové polevě. Prodávala se zde i tradiční drážďanská štola nebo vánoční punč. Většina pořizovala také ještě vánoční dárky.

Domů jsme se vraceli za tmy, unavení, ale spokojení. Výlet se nám moc líbil.

Za tř. 8.A Ondřej Plaček, Natálie Nováková, Aneta Tučková